Gebelik Bekleyenlerde D Vitamini Eksikliği

Yeni araştırmalara göre, kadınlar doğum kontrol haplarını kullanmayı bıraktıktan sonra, vitamin ihtiyaçları daha fazla artıyor. Yine bu dönemde D vitamini seviyeleri de düşüyor.

D Vitamini ve Doğum Kontrol Hapları

Yeni araştırmalara göre, kadınlar doğum kontrol haplarını kullanmayı bıraktıktan sonra, vitamin ihtiyaçları daha fazla artıyor. Yine bu dönemde D vitamini seviyeleri de düşüyor:  National Institutes of Health araştırmalarına göre kadınlar doğum kontrol haplarını bıraktığında D vitamini seviyeleri de düşebilir. Gebelik sürecinde bebeğin kemik gelişiminin ve sağlığının desteklenmesi için D vitaminine ihtiyaç duyulduğu halde bu kişilerde D vitamini eksikliği görülebilir.

Ulusal Çevre Sağlığı Bilimleri Enstitüsünden, Doktor Quaker E. Harmon, Endokrin Derneği tarafından yayınlanan bir çalışmada şunları belirtti: "Çalışmamız, östrojen içeren doğum kontrolü uygulayan kadınların diğer kadınlardan daha fazla D vitaminine ihtiyaç duyma eğiliminde olduğunu gösterdi''. " Bulgularımız, östrojen içeren doğum kontrol haplarının D vitamini düzeyini artırma eğiliminde olduğunu ve kadınların doğum kontrolünü bıraktıklarında bu düzeylerin düşme eğiliminde olduğunu gösteriyor."

Bu çalışma için araştırmacılar, 23-34 yaş arasındaki yaklaşık 1700 Afro-Amerikalı kadının katıldığı bir üreme sağlığı çalışmasından elde edilen verileri analiz ettiler. Araştırmacılar, kandaki D vitamini miktarını ölçtüler ve araştırmaya katılan kadınlar; doğum kontrolü yöntemleri, dışarıda geçirilen zaman ve aldıkları D vitamini takviyeleri hakkında anket doldurdular. Araştırmacılar östrojen içeren doğum kontrol hapları, bant veya halka kullanımının, %20 daha yüksek D vitamini seviyesiyle ilişkili olduğunu keşfettiler. Bu seviyenin, kadınlar doğum kontrolünü bıraktıktan sonra önemli ölçüde düştüğü gözlemlendi.

Harmon "Bulgularımız, kadınlar hamile kalmak istediklerinde D vitamini eksikliği riskinin tekrarlanabileceğini gösteriyor. Doğum kontrolünü bırakmayı planlayan kadınlar için, gebe kalmaya çalışırken ve gebelik süresince D vitamini seviyelerinin yeterli olmasını sağlamaya yönelik adımlar atılmalıdır." dedi. Çalışma sonuçları, Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism'de yayınlandı.(1)

 

(1)    https://academic.oup.com/biomedgerontology/article-abstract/71/10/1363/2198180/Vitamin-D-Levels-and-the-Risk-of-Cognitive-Decline?redirectedFrom=fulltext

(2)    http://www.newhope.com/breaking-news/another-link-between-vitamin-d-and-dementia

Kaynak: http://www.newhope.com/breaking-news/women-may-be-d-deficient-worst-time