D Vitamini ve Alzheimer - Demans

D vitamini seviyesi düşüklüğünün bilişsel gerileme riskini ikiye katlayabileceğini tespit etmiştir.

D vitamini ve Demans

Yapılan araştırmalar; Kuzey Amerika ve Avrupalılar ile yapılan daha önceki araştırmaları destekleyecek şekilde, D vitamini seviyesi düşüklüğünün bilişsel gerileme riskini ikiye katlayabileceğini tespit etmiştir. (1)

Bir diğer çalışma 1200 gönüllü ile gerçekleştirilmiş ve D vitamini eksikliğinin bunama ve Alzheimer hastalıklarına yakalanma riskini ikiye katlayabileceğini öne sürmüştür.

Araştırmacılar, cinsiyete ve yaşa bakılmaksızın, çalışmanın başlangıcında daha düşük D vitamini seviyesine sahip kişilerin, zamanla belirgin bilişsel gerileme gösterme ihtimallerinin 2 ya da 3 kat daha fazla olduğunu belirtmiştir.

Duke Üniversitesi’nin çalışma ile ilgili yayınında, bulguların D vitamininin sinir hücreleri hasarına ve kayıplarına karşı koruma sağladığı fikrini güçlendirdiği belirtilmiştir.(2)

 

 

 

(1) American Academy of Neurology | Aug 06, 2014

(2) Vitamin D Levels and the Risk of Cognitive Decline in Chinese Elderly People: the Chinese Longitudinal Healthy Longevity Survey David B. Matchar  Choy-Lye Chei  Zhao-Xue Yin  Victoria Koh  Bibhas Chakraborty Xiao-Ming Shi  Yi Zeng J Gerontol A Biol Sci Med Sci (2016) 71 (10): 1363-1368.

Kaynak: http://www.newhope.com/breaking-news/another-link-between-vitamin-d-and-dementia