Balık Yağı ve Kalp Sağlığı

Omega 3’ün özellikle kalp sağlığı üzerindeki etkileri birçok çalışma ile kanıtlanmış ve Omega 3 gıda takviyeleri hekimler tarafından da sıklıkla önerilir hale gelmiştir.
 Balık Yağı ve Kalp Sağlığı 

Balık yağı son zamanlarda hayatımıza giren en önemli gıda takviyelerinden biri haline gelmiştir. Balık yağının asıl etkiyi sağlayan içeriği ise Omega 3’tür.

Omega 3’ün özellikle kalp sağlığı üzerindeki etkileri birçok çalışma ile kanıtlanmış ve Omega 3 gıda takviyeleri hekimler tarafından da sıklıkla önerilir hale gelmiştir.

İşte bu konuda yayınlanan çalışmalardan biri de, Omega 3 ün kalp krizi sonrası kalpte oluşan hasarlar üzerine etkisini göstermekte: Kalp krizinden sonra, kalp şekli ve işlevi olumsuz yönde değişime uğrayabilir. Buna kalp krizi sonrası yeniden yapılanma denir ve kalp yetmezliğine neden olabilir. Amerikan Kalp Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre, bu durumu önleyen ya da kalbin iyileşmesine yardımcı olan tedaviler oldukça azdır.

Çalışma sonucunda elde edilen veriler, kalp krizinden sonra Omega-3 alan hastalarda kalp fonksiyonunun iyileştiğini ve yara izi oluşumunun azaldığını göstermektedir.

Harvard Tıp Fakültesinde Doçent ve çalışmanın kıdemli yazarı olan Dr. Raymond Y. Kwong ‘a göre: "Kalp krizinden sonra kalp yetmezliği, sahip olduğumuz tüm tedavilere ve girişimsel gelişmelere rağmen hala önemli bir sorundur. Bulgularımız, Omega-3 yağ asitlerinin kalp fonksiyonlarında iyileştirme konusunda güvenli ve etkili bir tedavi olduğuna işaret etmektedir; bu nedenle Omega-3, kalp krizi geçiren hastalar için devam eden kalp yetmezliği riskini azaltmada umut vaat edebilir."(1)

Kalp sağlığının korunması için günde en az 1000mg Omega 3 kullanımı önerilmektedir.(2)

 

 

 

 

(1)      Effect of Omega-3 Acid Ethyl Esters on Left Ventricular Remodeling After Acute Myocardial Infarction  The OMEGA-REMODEL Randomized Clinical Trial

(2)      Biomark Med. 2009 Feb;3(1):25-32.

Kaynak: http://www.newhope.com/breaking-news/omegas-help-hearts-heal-after-attack